Kam umístit Slovanskou epopej?

Slovanská epopej je cyklus dvaceti velkoformátových obrazů, kterým chtěl Alfons Mucha shrnout dějiny Čechů a dalších slovanských národů. Mucha jej po dokončení podmínečně věnoval městu Praze. Obrazy byly dlouho vystaveny na zámku v Moravském Krumlově. Od dubna 2011 je pět pláten cyklu umístěno ve Veletržním paláci v Praze. Expozice Slovanské epopeje v Moravském Krumlově údajně potrvá do září roku 2011, od prosince 2011 by dílo mělo být minimálně dva roky vystaveno ve Veletržním paláci v Praze.

Hlavní město uvažuje o tom, že by Muchovu Slovanskou epopej umístilo do historické Fantovy budovy pražského hlavního nádraží. Tento prostor navrhla studie, kterou si nechal zpracovat pražský primátor Bohuslav Svoboda.

S návrhem souhlasí i Muchův vnuk John. Záměr se zamlouvá rovněž společnosti Grandi Stazioni, která nádraží opravuje. Moravský Krumlov, kde byl cyklus dlozho vystaven, podle očeávání nesouhlasí. Praha chtěla rozměrná plátna dlouhodobě umístit v jízdárně na pražském Pohořelci, s tím ale nesouhlasil Pražský hrad, který jízdárnu spravuje. Možná i proto, že prezident Václav Klaus podpořil Moarvský Krumlov v jeho záměru, aby epopej zůstala na Moravě.

Moravský Krumlov chce stále Prahu přemluvit, aby obrazy na tamějším zámku ponechala. Podle starosty by se tak měla větší pozornost věnovat zachování díla na krumlovském zámku, který čeká celková obnova. Připomněl, že tamní prostory pro plátna budou upraveny a budou do nich začleněny další komnaty zámku, aby se celá expozice rozšířila.

Kvůli stěhování Slovanské epopeje do Prahy vznikly loni mezi Prahou a Moravským Krumlovem ostré spory, které se uklidnily až po výměně vedení obou radnic. Nicméně zdá se, že nejnovější kroky metropole opět zvýšily napětí.

A co Vy, jak by jste spor řešily? Kde by měla být Slovanská epopej umístěna?

Kam umístit Slovanskou epopej?

Nechat v Moravském Krumlově.

Počet hlasů: 3 59797,32%

Převést do Prahy.

Počet hlasů: 611,65%

Převést na neutrální místo do Brna.

Počet hlasů: 381,03%

Celkový počet hlasů: 3696

Poslední příspěvek v diskuzi "Kam umístit Slovanskou epopej?"

mám dojem že hl. město má památek dosti a nebylo by od věci aby na své mohly přijít i jiní , vždyt je to kult. památka a proč jen PRAHA ? když přijde výletník má tam dosti co k vidění , a musíme býti rozumní a chtít i jinde ukázat krásy všem bez rozdílu…

To neznamená, že když ji Praha vlastní, že nemůže být vystavená i jinde. jedna věc je vlastnictví, a druhá, kde je vystavená.…

Protože jsou Pražáci ku..y. Mají málo památek a potřebují posílit turistický ruch. …

Vstoupit do diskuze

Unaveni politikou?

Odpočiňte si a dopřejte svému namáhanému tělu kvalitní zdravotní matrace za jedinečné ceny.

Nabídka práce

Národ sobě vyjadřuje názor